Волейболистките ни победиха световния шампион Сърбия в Лигата на нациите

15:14, 18 юни 19 / Спорт 25 1079 Шрифт:

Страхотен мач за националките ни в Нингбо, Нася Димитрова и Мира Паскова с по 15 точки, Гергана Димитрова с 14 за успеха с 3:1.

Женският национален отбор на България победи Сърбия с 3:1 (21:25, 25:21, 25:17, 25:23) в първия си мач от турнира в Нингбо (Китай) от последната седмица на Волейболната лига на нациите.

Така "лъвиците" се поздравиха с втори успех в световната надпревара, като повалиха световния шампион. Победата се превърна и в най-хубавия подарък за разпределителката Петя Баракова, която е рожденичка в днешния ден.

След втората си поредна победа в турнира с най-добрите отбори в света България е на 15-о място със 7 точки.

Селекционерът Иван Петков започна със следния стартов състав: Петя Баракова, Силвана Чаушева, Гергана Димитрова, Мирослава Паскова, Нася Димитрова, Мира Тодорова, Жана Тодорова.

Двата тима отбелязаха равностойно начало, като ситуацията запази до равенството 20:20.  В този момент Сърбия взе аванс от две точки и поведе с 22:20. Въпреки всички усилия на нашите момичета, съперничките запазиха предимството си и затвориха първата част с 25:21.

До края на мача обаче родните представителки показаха много хъс и желание за успех, като успяха да преклонят съперника.

Сръбкините водеха с 16:13 и 19:15 във втората част, но волейболистките ни намериха верния път за обрат. След отлични изяви в атака и колективна игра, България не само че изравни, но и поведе в резултата с 22:21. Блокада на Нася Димитрова доведе до нова точка - 23:21. България спечели втората част с 25:21, след нова успешна атака на Нася Димитрова.

Момичетата на Иван Петков стартираха отлично в началото на третия гейм и поведоха с 5:0. Възходящата линия на нашите се запази и те продължиха да диктуват резултата, като на второто техническо прекъсване имаха пет точки аванс 16:11. До края на гейма сръбкините бяха безпомощни и България спечели втората част с разлика, като поведе с 2:1 гейма.

Страхотното представяне на националките ни продължи и в четвъртата част, като тимът ни поведе на Сърбия с 8:0. Въпреки че "плавите" наваксаха и стопиха голяма част от пасива си, родните представителки устояха на всички атаки. България показа характер в решителните минути и затвори гейма с 25:23, а с това изкова и крайната победа с 3:1 гейма.

С най-голям актив за успеха бяха Нася Димитрова с 15 точки (7 блокади), толкова добави и Мирослава Паскова (2 аса, 1 блокада). Гергана Димитрова завърши с 14 точки. За Сърбия Катарина Лазович и Милица Кубура приключиха с по 16 точки (1 блокада) (1 ас).

На 19 юни момичетата на Иван Петков излизат срещу домакина Китай в 14:30 ч. б.в. , а сръбските състезателки се изправят срещу Германия.