Променят маршрута на автобус № 9 в Пловдив заради Голямата базилика

17:06, 31 мар 16 25 598 Шрифт:
Topnovini Автор: Topnovini
До месец с КАТ ще бъде съгласуван проект за регулиране на движението, за да могат да стартират проучвателни дейности на Голямата раннохристиянска базилика на Филипопол, съобщи кметът на Пловдив Иван Тотев. Ще бъде затворен излазът на бул. "Княгиня Мария-Луиза" към бул. "Цар Борис III Обединител", а маршрутът на автобусна линия номер 9 ще бъде променен, както следва: ул "Петко Д. Петков" - ул. "Капитан Райчо" - бул. "Цар Борис III Обединител".

От "Америка за България" са внесли проект за укрепване, който е част от проектната документация за разкриване на северния кораб на Голямата базилика, каза още Тотев след среща с представители на фондацията.

Проектът е част от ангажимента на Община Пловдив за извършване на проучвателна дейност на север от сега разкритата част от Голямата базилика. За реставрацията на обекта фондация "Америка за България" ще осигури финансиране в размер на 4 900 000 лева. Община Пловдив участва в проекта с облагородяването на градската среда.

"В северния кораб планираме изграждане на презентационно пространство за свързване с останалата част на сградата и реализиране на площад пред католическа катедрала "Свети Лудвиг", уточни Тотев.

Идеята за цялостното експониране на Голямата базилика включва премахване на пътната връзка между булевардите "Книгяния Мария-Луиза" и "Цар Борис III Обединител" и оформянето на красиво площадно пространство. Предвижда се дейностите по изграждането на бъдещия музей да приключат през есента на 2018 година.

Епископската базилика е разкрита при спасителни археологически разкопки във връзка с голяма реконструкция на централната градска част в Пловдив през 80-те години на миналия век, между 1982 и 1986 г. Проучена е частично. Разкрита е едва половината от сградата от археолога Елена Кесякова.

Самата базилика представлява трикорабна едноабсидна сграда, с атриум, заобиколен с портици. Общата й дължина е 86.30 метра, а широчината й е 38.5 метра. Изключително мащабна по размери, датирана е IV-VI век, което я прави най-голямата базиликална сграда от този период на територията на България. Обектът е обявен за паметник на културата през 1985г.

Преди време Община Пловдив закупи 2 частни имота на север от улица "Гладстон" и след решение от Министерски съвет получи правото да управлява Голямата раннохристиянска базилика, припомни кметът.

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама