След Олимпиадата: Коя страна спечели най-много медали?

13:05, 20 фев 22 / Спорт 25 1866 Шрифт:
Василена Йорданова Редактор: Василена Йорданова

Зимните олимпийски игри в Пекин стартираха на 5 февруари и днес официално ще бъдат закрити. Вече приключиха всички финали във всички дисциплини и заключението е, че Норвегия печели безапелационно класацията по медали от Игрите в китайската столица.

В последния ден от Игрите Терезе Йохауг донесе титла за Норвегия в масовия старт на ски бягането и по този начин страната завърши Олимпиадата с рекордните 16 златни медала. Норвегия има също така 8 сребърни и 13 бронзови медала, както и най-голям общ брой медали (37) от всички участници, предаде БГНЕС.

На второ място завършва Германия с 12 златни, 10 сребърни и 5 бронзови медала (общо 27), а топ 3 допълват домакините от Китай с 9 златни, 4 сребърни и 2 бронзови медала (15).

В Топ 5 са още САЩ (25 общо) и Швеция (18). Любопитно е да се отбележи, че Руският олимпийски комитет взе 32 отличия и по този показател е на второ място, но водещи в тази класация са златните медали, а руските спортисти спечелиха само шест от тях, пише Sportlive.bg.

Алберт Попов с престижно място на слалома в Пекин

За съжаление, в Пекин 2022 не успяхме да видим българин на почетната стълбичка, а най-доброто класиране си остава деветото място на 24-годишния Алберт Попов.