Българските гимнастички номер 1 на европейското

21:00, 18 юни 22 / Спорт 25 1763 Шрифт:
Василена Йорданова Редактор: Василена Йорданова

България спечели отборната титла на Европейското първенство по художествена гимнастика в Тел Авив (Израел). Тимът в състав Боряна Калейн, Стилияна Николова и ансамбъл жени събра 333.150 точки. На второ място е Италия с 325.600 точки, а на трето домакините от Израел с 324.300 точки.

Така България вече има шест отличия до момента от шампионата - два златни, два сребърни и два бронзови, предаде sportal.bg. За отборното класиране се взимат предвид оценките на Боряна Калейн и Стилияна Николова от квалификациите за многобоя, както и двете оценки на ансамбъла от многобоя.

При ансамблите грациите ни завършиха на четвърто място. Вая Драганова, София Иванова, Камелия Петрова, Рейчъл Стоянов, Женина Трашлиева и Маргарита Василева събраха 64.150 точки, след като получиха 34.650 на пет обръча и 29.500 на три ленти и две топки. Европейски шампион изненадващо стана отборът на Израел с 69.950 точки, след като домакините получиха изключително високата оценка от 36.950 точки за съчетанието си с пет обръча. На второ място е Италия с 69.650 точки, а на трето Азербайджан с 65.400 точки.

Боряна Калейн спечели сребърен медал, а Стилияна Николова взе бронз в индивидуалния многобой при жените.

Боряна Калейн стана втора в Европа за втори път след европейското първенство във Варна миналата година. Сега в Тел Авив тя събра сбор от 135.500 точки, след като получи оценки 35.500 точки на обръч, 32.750 на топка, 33.350 на бухалки и 33.900 на лента, предаде Mediapool.

Българската гимнастичка изигра без грешки съчетанията на лента и обръч, но допусна неточности на топка и бухалки. На бухалки Калейн представи сложно и оригинално съчетание, но на самия финал изпусна уреда.

16-годишната Стилияна Николова се нареди трета със 131.500 точки (34.550, 34.200, 31.400, 31.500) и взима медал при дебюта си на Европейско първенство. Тя изпълни отлично съчетанията си с обръч и топка, но допусна грешки на лента и бухалки.

Абсолютна европейска шампионка стана представителката на домакините Даря Атаманов със 136.900 точки, за която това беше дебют на шампионат на Стария континент. Тя изигра почти без грешки всичките си композиции и има оценки 35.100 на обръч, 34.450 на топка, 34.300 на бухалки и 33.050 на лента.Така след златото на Линой Ашрам от Киев 2020 Израел отново има европейска шампионка по художествена гимнастика.

Така за първи път от Хелзинки 1988 на почетната стълбичка след многобоя на европейско първенство застанаха две българки. Тогава златото си поделиха Адриана Дунавска и Елизабет Колева.