България с пет титли и общо 11 медала на Европейското по сумо

11:40, 05 сеп 22 / Спорт 25 2488 Шрифт:
Василена Йорданова Редактор: Василена Йорданова

Общо 11 медала спечелиха българските състезатели на Европейското първенство по сумо в Кротошин (Полша). Националите, водени от треньорите Христо Христов и Николай Николов, извоюваха пет златни, два сребърни медала и едно бронзово отличие, пише Sportal.bg.

Добромир Дерменджиев е отново №1 на континента в категория 92 кг, където Стилиян Иванов завърши със сребро. В категория 70 кг отново двама българи излязоха в битка за златото - шампион стана Иван Пановски, а със среброто се окичи Димитър Рангелов.

Шампиони на Стария континент станаха още Атанас Колев при 77-килограмовите, Пенчо Дочев при 85-килограмовите и Иван Благоев (100 кг). При най-тежките (115 кг) Михаил Илиев извоюва бронзово отличие.

България имаше медали и при момичетата и момчетата - Симеон Пенев завърши втори, а Стефани Веселинова и Михаела Христова останаха с бронзови медали.

„Конкуренцията беше доста голяма, както винаги. Явно беше нашият ден - целият отбор беше много сплотен. Взаимната подкрепа, която си оказахме, донесе искания резултат. Ние пишем история в българското сумо. Подобно нещо не се беше случвало никога през годините”, каза сумистът Пенчо Дончев в ефира на Нова телевизия.

За сумото той обяснява, че е интересен спорт, който се опитват да популяризират. „Това е традиционният спорт за японците. Но в Европа - Украйна, Русия, смея да твърдя, че са най-конкурентните за нас”, добави той.