Боряна Калейн със сребро от европейското

16:39, 12 юни 21 / Спорт 25 3519 Шрифт:
Цветилена Симеонова Редактор: Цветилена Симеонова

Боряна Калейн спечели сребърен медал в многобоя от европейското първенство по художествена гимнастика. Тя триумфира пред родна публика в „Двореца на културата и спорта“ във Варна.

Състезанието беше изключително оспорвано, като именно съчетанието на Калейн с бухалки беше последно в програмата. За него тя получи 27,950 точки. Преди това българката показа перфектни съчетания с минимални грешки. За композицията с обръч тя получи 27,775 точки, за топка - 27,400 точки, а за лента - 24,500 точки, съобщи bTV.

Така с общ резултат от 107,625 точки тя заслужи сребърното отличие. Калейн изостана единствено от рускинята Арина Аверина (109,100 точки: 26,200 точки за обръч, 29,200 точки за топка, 28,400 точки за бухалки, 25,300 точки за лента), а на трето място в класирането остана нейната сестра-близначка и трикратна световна шампионка Дина Аверина (107,325 точки: 28,000 точки за обръч, 29,150 точки за топка, 27,500 точки за бухалки, 22,675 точки за лента). На четвърто място в класирането остана европейската шампионка в многобоя от Киев 2020 - Линой Ашрам от Израел с оценка от 106,800 точки (27,450 точки за обръч, 28,300 точки за топка, 28,450 точки за бухалки, 22,600 точки за лента).

Другата българска представителка в индивидуалната надпревара - Катрин Тасева, остана на 7-мо място в крайното класиране с оценка от 98,850 точки (24,800 точки за обръч, 25,900 точки за топка, 25,700 точки за бухалки, 22,450 точки за лента).

Ансамбълът ни за девойки с три сребърни медала на европейското

Боряна Калейн е първата българска гимнастичка, която печели медал в многобоя на европейско първенство от 1994 г. насам. Тогава златото отиде при легендарната Мария Петрова. През 2019 г., на първенството в Баку Калейн също се качи на почетната стълбичка, но след финалите на лента и топка.

Медалът е четвърти за България от настоящия шампионат във Варна. Ансамбъл-девойки спечели 3 сребърни отличия преди дни - в многобоя и на отделните уреди.